Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Bromölla förlänger med två spelare


Ifö Bromölla IF slutade på en åttondeplats förra säsongen i Div 1 Södra Götaland. Nu meddelar man via klubbens hemsida att man har förlängt med två nya spelare inför den kommande säsongen.

Det är Kajsa Andersson och Ellinor Persson som har förlängt med klubben.

För mig var det ett självklart val att skriva på för ytterligare ett år i Ifö Bromölla IF. Det är en fin förening med en bra organisation och det känns därför extra spännande att få vara med i denna satsning som sker just nu. Motivationen är på topp och det ska bli kul att se hur långt det kan räcka, säger Kajsa när hon berättar om sitt beslut, säger Kajsa Andersson till klubbens hemsida.

2020 kommer att bli ett spännande år då vi både har fått behålla stommen och värvat in en del riktigt intressanta spelare som jag tror kommer bidra med spets till truppen. Mina förväntningar för egen del är att utvecklas till en bättre spelare individuellt för att kunna bidra till en bättre prestation för laget, säger Ellinor Persson till klubbens hemsida.

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.