Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Tränarduo klar för Kvarnby IK


Kvarnby IK:s damlag har gjort klart med en ny tränarduo inför den kommande säsongen. Huvudtränare blir Mikael Andersson som återvänder till klubben efter 21-års frånvaro. Vid sin sida kommer Mikael ha sin egna dotter Emma Andersson.

Det känns både otroligt kul och väldigt pirrigt att ta över ansvaret i Kvarnbys damlag. Att dessutom få göra det tillsammans med sin dotter gör att det inte kan bli bättre, säger Mikael Andersson till klubbens hemsida.

Tillsammans med Emma och tjejerna ser jag fram emot att jobba för att vi ska spela en rolig och effektiv fotboll. Vi ska ha hög nivå och stämning på både träningar och matcher. Det ska vara kul att spela fotboll i Kvarnby IK, och för oss gäller det att jobba för att det ska vara kul att spela i Kvarnby IK:s damlag. Lyckas vi med dessa bitar kan vi förhoppningsvis vinna många fotbollsmatcher och locka en hel del åskådare till våra matcher också, avslutar Micke till klubbens hemsida.

Foto: Kvarnby IK

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.