Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

John Wall tar över i LB07


Det står nu klart att John Wall tar över efter Tommy Ringblom i IF Limhamn Bunkeflo. Wall har skrivit ett flerårigt avtal med föreningen. 

Tommy Ringblom valde sent att hoppa av tåget i IF Limhamn Bunkeflo efter fyra lyckade säsonger i klubben där han senast tog upp herrlaget till division två. Tommy flyttade till seriekonkurrenterna FC Rosengård.

IF Limhamn Bunkeflo har därefter sökt efter en ny huvudtränare för klubbens herrlag, och nu har man lyckats knyta sig an John Wall som kommer med meriter från högre divisioner och internationella uppdrag.

Jag ser fram emot att bygga någonting rejält och hållbart – då känns divisionstillhörighet oväsentligt för mig. LB07 har en unik position rent geografiskt och med sin verksamhet och det känns extremt tilltalande för mig. Ser fram emot att påverka verksamheten varje dag, säger John Wall till klubbens hemsida.

John har bland annat följande i meritlistan (hämtat från LB07s hemsida).

  • Med i ledarstaben Finlands A-lag tillsammans med Hans Backe
  • Huvudtränare/Sportchef Nyköpings BIS (division 1)
  • AIKs U-19
  • VD Game Insight Soccer
  • Författare till Rotations and interchanges (studier i Marcelo Bielsas träningsmetodik)
  • Kuriosa är också att John tog hit Romain Gall (nu i Malmö FF) till Sverige och Nyköpings BIS 2016.
--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.