Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Två nyförvärv till Röstånga


Röstånga IS slutade på en andra plats i Div 7 Nordvästra förra säsongen. Nu meddelar man via sin officiella hemsida att man har gjort klart med två nyförvärv inför den kommande säsongen.

Först ut är Johan Linderfalk som senast spelade i Kågeröd. På klubbens hemsida skriver man följande om Johan.

Johan är en kille som många av dagens trupp känner sedan hans tid i vårt P15. Vi är glada över att Johan valde RIS. I Johan får vi en löpstark mittfältare med blick för spelet och bra tillslag på bollen, med Johan så spetsar vi till mittfältet och ökar konkurrensen om platserna.

Det andra nyförvärvet som Röstånga har gjort klart med är Dren Bashota som senast spelade i GOF IF. På klubbens hemsida skriver man följande om Dren.

En spelare med tyngd, rutin och erfarenhet, han har gjort en massa mål i sin position som anfallare i tidigare klubbar. Vilket vi hoppas och tror att han fortsätter med även i RIS. I Dren får vi även spelare med ledaregenskaper som kommer vara nyttiga för våra yngre spelare och för laget i helhet.

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.