Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Pigga tvillingar flyttas upp i Eskilsminne


De 20-årige tvillingarna Ellen och Lovisa Pigg flyttas upp till Eskilsminne IF:s damlag till den kommande säsongen från Eskilsminne IF Akademi.

På klubbens hemsida beskrivs tvillingarna följande.

Ellen Pigg är en snabb och teknisk spelare med bra passnings- och positionsspel. Hon kan spela ytterback och yttermittfältare. Lovisa Pigg är också snabb och teknisk och duktig i en mot en offensivt. I första hand är hon ytterback men kan även hon spela yttermittfältare.

Eskilsminnes tränare Izet Kaljic säger följande till klubbens hemsida om uppflyttningen.

– Denna duo blir ett fantastiskt tillskott i A-truppen. Det är en förmån att kunna flytta upp två så duktiga spelare från vår egen akademi, säger tränaren Izet Kaljic.

– Jag ser en enorm potential i Lovisa och Ellen som båda har en fin teknik och härlig speed. Med hårt jobb och lite tålamod så är jag säker på att de båda kommer  at ta flera kliv i sin utveckling under 2020 och bli en positiv överraskning för många under säsongen.

På bilden är Lovisa Pigg. Bild: Eskilsminne IF.

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.