Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Kasper Månsson flyttas upp i Kristianstad FC


Kasper Månsson gick inför säsongen 2019 till Kristianstad FC då han lämnade Åhus Horna BK i Div 5. Då blev det 630 spelade minuter och två mål i A-laget. Väl i Kristianstad FC blev det först spel i P16-laget, därefter P17 och P19 och under hösten blev det även debut i A-laget.

Nu står det klart att Kristianstad FC väljer att flytta upp Månsson till herrlaget och skriver ett tvåårskontrakt med 16-åringen.

– Kasper hade en smått osannolik utveckling 2019. Han började i P16 och via P17 och P19 så fick han även debutera i A-laget och tillhörde de bästa på plan. En fantastisk utveckling, säger Dennis Nanasi i KFC:s sportgrupp till klubbens hemsida.

Kevin själv kommenterar följande till klubbens hemsida.

– Jag trivs verkligen bra och hade ett riktigt bra 2019. Jag fick debutera i A-laget, tog tre DM-guld, två utomhus och ett i futsal, och var på mitt första landslagsläger, säger Kasper nöjt och fortsätter.

– Jag är väldigt glad att jag nu skrivit kontrakt med KFC, det känns som ytterligare ett steg på vägen i min utveckling.

Foto: Kristianstad FC

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.