Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

IF Limhamn Bunkeflo har gjort klart med sitt femte nyförvärv inför den kommande säsongen. Man hämtar in Emmanuel Okine från norska klubben FK Mjölner som därmed återvänder till Malmöfotbollen.

Emmanuel Okine kom till FC Rosengård från Persatuan Bolasepak Kelantan, Malaysia under sommaren 2013. Sedan har det blivit klubbar som KSF Prespa Birlik, Mjällby AIK, Kristianstad FC och senast Landskrona BoIS innan flytten inför säsongen 2019 gick till Norge.

Till klubbens hemsida säger sportchefen Sebastian Jonsson följande.

– En stor pusselbit på plats i vårt lagbygge. Med Emmanuel får vi erfarenhet från högre divisioner och det behövs till vårt unga lag. – Genom Olof Perssons nätverk kom vi i kontakt med Emmanuel och när jag och John träffade Emmanuel uppstod det snabbt ett samtycke. I Emmanuel får vi en följsam, stark och rejäl mittback. Vi kommer få nytta av han i vår defensiv men också en tillgång framåt med sin längd.

Foto: IF Limhamn Bunkeflo

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.