Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Lucas Lundström klar för Skegrie BK


Som fyra åring började Lucas Lundström sin fotbollskarriär i Höllvikens GIF. Efter ha testat olika sporter valde Lundström att stanna kvar vid fotbollen. Nu står det klart att 19-åringen lämnar BK Höllviken för spel med Skegrie BK i Div 5 Södra.

Lundström har under 2019 spelat med BK Höllvikens herrjunior-lag i Div 2 Sydvästra och stod för tre mål under säsongen.

– Vi får in en talangfull spelare till laget och han får möjligheten att utvecklas vidare med oss in i seniorfotbollen, säger klubbens tränare Peter Nilsson till klubbens hemsida och fortsätter.

– Jag kände igen honom direkt både till utseende och spelstil då jag haft Lucas kontinuerligt under flera år i diverse olika zonläger och Skåneläger med Skåneboll, även om det var en del år sedan. Jag ser en positionssäker spelare med bra teknik och riktigt bra spelförståelse.

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.