Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Skånes Fotbollsförbund har under måndagen släppt de kommande gruppspelen i årets upplaga av distriktsmästerskap på dam och herrsidan. Nedan ser vi hur herrlagens gruppspel kommer att se ut.

Siffrorna inom parentes visar vilken division lagen tillhör.

Grupp 1: Bjärnums GoIF (5), Finja IF (6), Gualövs GOIF (6) och Tollarps IF (5).

Grupp 2: Ballingslöv GoIF (6), Hästveda IF (5), Höörs IS (5) och Perstorp Bälinge IK (6).

Grupp 3: Hörby FF (5), Mala IF (5), Röstånga IS (6) och Viby IF (6).

Grupp 4: Vilan BoIS (6), Vinnö IF (5), Vittskövle IF (5) och Åsums BK (6).

Grupp 5: Alegria FK (6), Ekets GoIF (5), Helsingborgs Östra IF (6) och FC Kopparmöllan (5).

Grupp 6: Kullavägens BK (5), Snogeröds IF (5), Treby IF (6) och Tyringe IF (6).

Grupp 7: Allerums GIF (5), Ekeby GIF (6), Tågarps AIK (5) och Vegeholms IF (6).

Grupp 8: BK Landora (5), Croatia Helsingborg KIF (5), Ljungbyheds IF (6) och Vedby/Rönne IF (6).

Grupp 9: Asmundtorps IF (6), Brunnby FF (5), Gantofta IF (6) och Hjärnarps GIF (6).

Grupp 10: Furulunds IK (5), Jonstorps IF FK (6), Stattena IF (6) och Vikens IK (5).

Grupp 11: HF Olympia (6), Trollenäs IF (5) och Väsby FK (6) och Medina IF (5).

Grupp 12: Ramlösa Södra IF (5), Stattena IF Akademi (6), Strövelstorps GIF (6) och Svalövs BK (5).

Grupp 13: Askeröds IF (5), Branteviks IF FF (6), Harlösa IF (6) och Lilla Beddinge BK (6).

Grupp 14: Marieholms IS (5), Rumänska FF (6), Torna Hällestads IF (5) och Vallåkra IF (6).

Grupp 15: Häljarps IF (6), Saba Palestina KIF (6), Stehags AIF (5) och Svedala IF (6).

Grupp 16: AIF Barrikaden (5), Anderslövs BoIK (5), FC Näset (6) och Klågerups GIF (6).

Grupp 17: AC Kvarnby (6), Bunkeflo FF (6), GOF IF (6) och Husie IF (5).

Grupp 18: Arlövs BI (6), Lindeborgs FF 1948 (6), Lunds BOIS (5) och Västra Ingelstad IS (6).

Grupp 19: Gylle AIF (6), Harrie FF (6), Heleneholms SK (5) och Hyllie IK (6).

Grupp 20: FC Bellevue (5), Lödde FF (6), Skabersjö IF (5) och Turkisk Center FF (6).

Grupp 21: Korpen Malmö IF (6), Linero IF (5), Lunds FF (6) och Orient FC (6).

Grupp 22: Skegrie BK (5), Teknologkårens IF LTH (6), Tygelsjö IK (6) och Uppåkra IF (5).

Lag som redan är klara för slutspel: Ariana FC (4), BK Olympic (2), Dalby GIF (4), Eskilsminne IF (1), Eslövs BK (2), FBK Balkan (3), FC Rosengård 1917 (2), FC Örkelljunga (4), Hittarps IK (3), Hässleholms IF (2), Högaborgs BK (3), Höganäs BK (3), IF Limhamn Bunkeflo (2), IF Lödde (3), IFK Hässleholm (2), IFK Klagshamn (4), IFK Malmö FK (2), IFK Trelleborg FK (3), IK Wormo (4), Klippans FF (3), Kristianstad FC (2), KSF Prespa Birlik (2), Kulladals FF (3), Kvarnby IK (4), Kågeröds BoIF (4), Landskrona BoIS (1), Lilla Torg FF (4), Limhamns FF (4), Lunds BK (1), Malmö FF (Allsv), Nosaby IF (2), Råå IF (3), Staffanstorp United FC (4), Södra Sandby IF (4), Torns IF (1), Trelleborgs FF (SE), Vellinge IF (3), VMA IK (4), Åkarps IF (4), Åstorps FF (4), Ängelholms FF (2), Ödåkra IF (4) och Österlen FF (2).

FOTBOLLSHÖRNAN TV:
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.