Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Meriterad spelare bland Baras fem nyförvärv


Bara GIF meddelar via sin hemsida att man har gjort klart med fem nya spelare inför den kommande säsongen.

Först ut på hemsidan var 33-årige David Åberg som senast kommer från Klågerups GIF. Under säsongen 2019 blev det 1620 spelade minuter i Klågerup och Åberg stod även för två mål. Tidigare klubbar är Höganäs, Helsingborgs AIS, Helsingborg Östra, Gantofta IF.

27-årige Bäsim Abdulreza är klubbens andra nyförvärv och kommer senast från Malmö City FC. Abdulreza spelade senast 2012 och har sedan dess haft uppehåll i fotbollen. Nu väljer han att göra comeback.

25-årige målvakten Robin Engfeldt är klubbens tredje nyförvärv. En spelare som inte tidigare har varit registrerad inom svensk fotboll utan har ägnat sig till en annan sport där man fångar bollar, nämligen handboll.

22-årige Jesper Persson har tidigare ett förflutet i Bara GIF valde att prova sina vingar i bland annat Kvarnby IK och kommer senast från Skabersjö IF. Efter ett kort uppehåll under 2019 väljer Persson att återvända till Bara GIF och därmed göra comeback igen.

Det sista nyförvärvet man släppte under lördagen var att man har gjort klart med den meriterande försvarsspelaren Martin Holm som tidigare har spelat högre upp i seriesystemet. Han har bland annat spelat för IF Limhamn Bunkeflo, Trelleborgs FF, Prespa Birlik och kommer senast från IFK Malmö.

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.