Tony Johansson: “Tuff grupp med fyra jämna lag”

I artikelserien “Inför DM-gruppspelet” kommer du att följa en hel del intervjuer med tränare som har svarat på Fotbollshörnanas enkät. Vi har ställt sex frågor inför det kommande gruppspelet för dam- och herrlagen.
Ni kan följa alla våra artiklar på www.fotbollshornan.se/dm
I denna artikel berättar Tony Johansson som är tränare i Eskilsminne DFF Akademi sina tankar inför det kommande gruppspelet.
Eskilsminne DFF Akademi spelar i grupp 5 tillsammans med Billesholms IK, Västra Karups IF och Ängelholms FF.
DM väntar runt hörnan, hur taggad är du att det är dags för lite tävlingsmatcher?
– Alltid taggad för matcher som gäller något, men DM kommer lite tidigt då man inte hunnit ha så många träningsmatcher o testat truppen i.
Vad betyder det för laget att få tävlingsmatcher nu under försäsongen?
– Bra med tävlingsmatcher men de kunde legat ytterligare två veckor bort i tiden.
Hur har ni laddat upp inför DM?
– Inget speciellt.Vi tränar på som vanligt, och jag som ny tränare vill få koll på den stora trupp jag har.
Hur bra koll har du på motståndarna i er grupp?
– Ganska bra koll då de är lokala lag att möta.Sen är man tidigt på säsongen vilket gör att divisions-skillnaderna inte syns i dessa matcher.
Hur ser du på er chans är att gå vidare från gruppspelet?
– Tuff grupp med fyra jämna lag. Men hoppas såklart på avancemang.
Vad kommer att bli avgörande i er grupp?
– Hur man matchar lagen. Om man verkligen vill vinna eller om vissa tar DM som testmatcher istället.