Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Jakob Radgowski klar för Kvarnby IK

Foto: Kvarnby IK

Kvarnby IK har gjort klart med en ny yttermittfältare, nämligen 20-årige Jakob Radgowski som ansluter från Malmö FF:s ungdomsled.

– Det känns kul att vara klar för Kvarnby och bli en del av laget, säger Jakob Radgowski till klubbens hemsida och fortsätter.

– Den största enskilda anledningen att jag valde att skriva på för KIK var för vår tränare Richard Ohlqvist som är en fd. tränare till mig. Jag har alltid tyckt om hans träningar och ledarsätt vilket tillslut gjorde valet ganska enkelt för mig, säger Jakob.

Jakobs fotbollskarriär började i Husie IF. Redan i tidig ålder valde Jakob att flytta vidare till Malmö FF.

Lagets tränare Richard Ohlqvist säger såhär till klubbens hemsida.

– Jakob är en teknisk kantspelare som gärna utmanar sina motståndare. Hans goda speluppfattning gör att han ofta är spelbar vilket skapar numerära överlägen i offensiven. Därtill har han ett hårt, distinkt och välplacerat skott som kommer att överraska många målvakter.

FOTBOLLSHÖRNAN TV:
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.