Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Inför seriestarten: Div 1 Södra Götaland


I denna artikelserie kommer ni ta del av bland annat nyförvärv, spelarförluster i de olika klubbarna i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av vad som har hänt i Div 1 Södra Götaland.

Nedan uppgifter kommer från lagen. Om det skulle vara något som inte stämmer, vänligen maila till info@fotbollshornan.se.

Borgeby FK

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Dösjöbro IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Eskilsminne IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Hammenhögs IF

Tränare: Anders Palmér, Tony Ard

Nyförvärv: Disa Hellwig (Sjöbo IF), Hanna Larsson (Skurups AIF), Frida Kristensson (Skurups AIF), Therese Persson (Skurups AIF), Matilda Larsson (Skurups AIF), Enna Kurbegovic, Alicia Thoresen, (IK Pandora), Irma Thoresen (IK Pandora), Emma Andersta (Blentarps BK), Erica Malmqvist Gunnarsson (LB07).

Spelarförluster: Sofia Anker Kofoed (Borgeby BK), Azra Tokovic (IS Halmia), Frida Parkhagen (slutat), Maria Rix (slutat), Olivia Andersson (slutat), Cecilia Temler (uppehåll), Nina Nilsson (uppehåll)

Matcher: Kristianstads DFF, YIFF:s P 16, Kristianstads DFF F19, FC Rosengårds F19

Hittarps IK

Tränare: Ieva Kibirkštis

Nyförvärv: Sara Hansson (IK Wormo), Amanda Strandh (IK Wormo, t. Glumslövs FF), Johanna Liljeblad (IK Wormo, t. Glumslövs FF), Maja Ahlm (Eskilsminne IF), Hanna Hallström (Eskilsminne IF)

Spelarförluster: Maria Westerblad (Högaborgs BK), Isabel Aguilar (Högaborgs BK), Olivia Eriksson (Eskilsminne IF), Matilda Grönlund (slutade)

Matcher: IFÖ Bromölla IF, IS Halmia, Dösjöbro IF, Borgeby FK, FC Rosengård F19, IFK Lidingö

Ifö Bromölla IF

Tränare: Pierre Persson

Nyförvärv: Tilda Agardius (Asarums IF/FK), Lova Hansson (Asarums IF/FK), Olivia Johansson (Asarums IF/FK), Matilda Ståhl (IFK Osby), Elin Vaughan (Asarums IF/FK)

Spelarförluster: Ida Hansson (Malmö FF), Nellie Kjellsson (Älmhults IF), Alice Rubin (Edenryds IF)

Matcher:
Hittarps IK 4-0
Nättraby GoIF 1-0
Åhus IF 3-1
KDFF F19 5-1
IFK Karlshamn 4-0
Sibbhults IF 11-0
Karlskrona FF

Trelleborgs FF

Tränare: Hans Malmgren

Nyförvärv: Linn Nilsson, Ebba Wendt, Hanna Ålderstam (IFK Trelleborg), Anna Plantin (Borgeby), Emma Paulsson, Elina Lenir, Elias Lang Nilsson, Edina Filekovic (LB07), Matilda Liljefors, Cassandra Clemen, Somea Polozen ((Lån) Fc Rosengård), Hanna Lundell (IFK Uppsala)

Spelarförluster: Annelie Nilsson, Caroline Wiliamsdotter, Emilia Olsson, Jonna Olsson, Johanna Olsson, Sofie Nielsen

Matcher:
LB07 2-3
FCR 0-2
TFF P15 0-3
Janstorp 5-1
Borgeby 2-0
Åhus 2-0

Åhus IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.