Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Inför seriestarten: Div 3 Södra Götaland


I denna artikelserie kommer ni ta del av bland annat nyförvärv, spelarförluster i de olika klubbarna i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av vad som har hänt i Div 3 Södra Götaland.

Nedan uppgifter kommer från lagen. Om det skulle vara något som inte stämmer, vänligen maila till info@fotbollshornan.se.

FBK Balkan

Tränare: Firat Sahan

Nyförvärv: Matthias Almqvist (BK Flagg), Mustafa Nazeri (BK Olympic), Kenan Aliefendic (GIF Nike), Genti Bulliqi (Helsingborgs IF), Edis Ademi (Husie IF), Luciano Boi Bardanca Gonzalez (IF Limhamn Bunkeflo), Sebastian Rask (IF Limhamn Bunkeflo), Lucas Hallberg Wotango (IFK Uddevalla), Etumangele Mukanga (Kågeröds BoIF), Andrej Stoiljkovic (BK Olympic), Farhang “Frankie” Fathiyan (Malmö City FC).

Spelarförluster: Dylan Gomli (Klippans FF), Sami Gungor (Ariana FC), Dano Asani (Kosova IF), Hekuran Jashari (Kosova IF), Boris Bjelkanovic (Malmö City)

Matcher:
BK Olympic 3-1 (MM)
Ariana 4-0 (TM)
Råå IF 5-1 (TM)
Malmö City FC 2-1 (MM)
Hittarps IK 4-3 (TM)
Kosova IF 6-0 (TM)
LB07 5-2 (MM)
IFK Malmö 2-1 (MM)
Eslövs BK
Sjöbo IF
Hittarps IK
Vellinge FF

GIF Nike

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Högaborgs BK

Tränare: Lars Dalsborg

Nyförvärv: Filip Saganowski (Åstorp), Jason Johnson (Åstorp), Ali Dirawi (Åstorp), Marcus Werner (Råå), Debatik Elezaj (Råå), Ahmed Abed (Råå), Alex Andersen (ÄFF), Adam Sreis (ÄFF), Zakarias N’Dao (HIF), Denis Zverko (Råå), Dragos Farcas (Hittarp), Mac Grossman (Hais), Axel Lennelius (Hittarp), Rozbeh kazemi (Råå)

Spelarförluster: Hampus Agerström (Råå), Fredrik Widlund (Eskilsminne), Hasan matouk (Höganäs), Stanley Batros (Vejby), Emil Nilsson (Glumslöv), Emil rosqvist (Bjuvstorp)

Matcher: 3 förluster, 2 oavgjorda, 2 vinster

IF Lödde

Tränare: Kim Johansson

Nyförvärv: Christopher Nilsson (Torns IF), Oscar Ahlgren (Torns IF), Simon Samuelsson Renblad (GIF Nike), Jakob Gustavsson (GIF Nike), Kevin Nadarevic (IK Wormo), Alexander Norman (Uppflyttad från juniorlaget), Isak Ekström (Uppflyttad från juniorlaget), Jens Ivarsson (Uppflyttad från juniorlaget)

Spelarförluster: Annass Fatih (Slutat), Viktor Joelsson (Slutat), Simon Ingheden (Lunds BK), Gustav Larsson (Bjärreds IF), Hannes Ivarsson (Uppåkra IF), Mattias Jönsson (Uppåkra IF)

Matcher:
Eslövs BK-Lödde 5-3
Lödde-Höganäs BK 4-1
Lödde-Prespa Birlika 2-1
Borstahusens BK-Lödde 1-4
FK Besa-Lödde 1-7
Lödde-IFK Klagshamn 5-0

IFK Simrishamn

Tränare: Marcus Svensson

Nyförvärv: Ahmed Zukanovic (Tomelilla IF), Johannes Johansson (Österlens FF), Ludwig Lloyd (Österlens FF), Anton Örth (Näset SK)

Spelarförluster: Pa Jatto Camara (Ystad IF), Bassam Ahmad (Kiviks AIF), Petter Håkansson (Gröstorps IF).

Matcher:
Tomelilla IF – IFK 1-2
IFK – Gärsnäs AIS 2-2
Veberöd AIF – IFK,
IFK – Janstorp AIF
Mjällby AIF U19 – IFK
IFK – Torn IF U19

IFK Trelleborg FK

Tränare: Hannu Sirviö

Nyförvärv: Mathias Andersson (Södra Sandby IF), Paolo Lilja (Kvarnby IK), Benjamin Oliveros (FC Näset), Peter Bauer (BK Höllviken), Anton Jörgensen Svensson (TFF U19), Carl Odell (BK Skansen)

Spelarförluster: Adam Golstrand, Adel Mekic, Alban Merovci, Johan Hellström, Marko Lukic, Nathan Lindup och Nichlas Schön.

Matcher:
Kvarnby IK 2-4
BK Höllviken 1-1
IFK Malmö 4-2
Lunds BK U19/21
Trelleborgs FF U19
BK Olympic
Höganäs BK

Kulladals FF

Tränare: Georg Rossi Eterovic och Patrik Pålle Påhlsson

Nyförvärv: Aleksander Jovanovic (Kvarnby IK), Jesper Lantz (IFK Malmö), Linus Nilsson (Saba Palestina), Rafael Korowaiczyk (Ystads IF), Robin Svensson (IFK Malmö), Tobias Olsson (KFS Srbija), Tomislav Kolobaric (Högaborgs BK) + ett antal uppflyttade spelare från vårt P03-lag

Spelarförluster: Ali Alhassan, André Jönsson, Dennis Rickbo, Erik Björkman, Filip Ahlström, Jimmie Andersson, Mattias Jurlander, Mukremin Semovski, Tarik Dzanic, Tim Rickbo, Tobias Lettby, Yacine Bendahou-Neroth

Matcher: Ariana (3-2), Lilla Torg (3-1), BK Flagg (1-0), Prespa Birlik (1-1), BK Olympic, Träningsläger i Turkiet, Asarums IF

Malmö City FC

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Råå IF

Tränare: Johnny Lundberg

Nyförvärv: Jonathan Olsson (Eskilsminne IF), Filip Bodenäs (Eskilsminne IF), Mattias Holtenäs (Eskilsminne IF), Wille Sörensen (Eskilsminne IF(U19)), Elias Johansson (Ängelholms FF), Mikael Berglund Bengtsson (Hittarps IK), Hampus Agerström (Högaborgs BK), Rasmus Gaspar Nilsson (Fortuna FF), Filip Larsson (Harlösa)

Spelarförluster: Marcus Werner (Högaborgs BK), Theo Hammar (Ramlösa Södra), Rozbeh Kazemi (Högaborgs BK), Debatik Elezaj (Högaborgs BK), Kalle Neale (Croatia), Ahmed Abeb (Högaborgs BK), Martin Baric, Marwin El Qorchi, Vlad Madaras

Matcher:
Råå IF – Hais 3-3
Höganäs BK – Råå IF 2-0
Råå IF – IK Wormo
Ödåkra IF – Råå IF
Borstahusens BK – Råå IF
FK Besa – Råå IF
Klippans FF – Råå IF

Tomelilla IF

Tränare: Magnus Högström

Nyförvärv: Walhfrid Nilsson ((Mv) Ystads IF), Robin Nilsson (Sjöbo IF), Kevin Ketteridge (från Nosaby IF), Rashid Kassim (Sjöbo IF)

Spelarförluster: Filip Malmqvist (Österlen FF), Hugo Hellichius (Österlen FF), Anton Olofsson (Spjutstorps IF), Ahmed Zukanovic (IFK S-hamn), Alisina Hussein (Lunnarps BK), André Jeppson (Vanstad IF), Christoffer Persson (IFK Ystad), Adam Jönsson (studier i Växjö), Sebastian Andersson (Öja FF)

Matcher:
4-3 mot Gärsnäs AIS (div 4)
1-2 mot IFK Simrishamn (div 3)
0-0 mot Eslövs BK (div 2)
1-1 mot IFK Karlshamn (div 2)
2-2 mot Södra Sandby (div 4)
Rosengård FF (div 4)
IFÖ Bromölla (div 2)
Åkarps BK (div 4)

Veberöds AIF

Tränare: Tommy Johnsen

Nyförvärv: Henrik Illmanen (BK Flagg), Selmir Hallovic (Rosengårds FF), Isaac Munthe (Lunds BK U19), Hampus Isberg (MFF U19) och Tim Krämer (Landskrona BoIS U19).

Spelarförluster: Alvaro Maldonado (Arania) och Matteus Wieczorek (Sjöbo IF).

Matcher:
Genarps IF 4-1
IFK Ystad 6-0
Södra Sandby 2-0
IFK Simrishamn
IFK Malmö
Lunds BK U19
LB07

Vellinge IF

Tränare: Anders Lindsjö, Jörgen Persson

Nyförvärv: Andreas Friis (Kvarnby IK), Martin Andersson (TFF), Liam Eriksson (TFF), Jesper Westerdahl (Bara GIF)

Spelarförluster: Magnus Carlsson (slutat), Oskar Ekman (BK Höllviken)

Matcher:
VIF- IFK Malmö 2-1
VIF-Ariana FC 1-3
VIF- Janstorp 5-2
VIF – Högaborg 2-2
VIF – Vellinge FF 5-2
VIF – FC Trelleborg 4-0
VIF – FC Rosengård 2-2

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.