Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Inför seriestarten: Div.6 Sydöstra


I denna artikelserie kommer ni ta del av bland annat nyförvärv, spelarförluster i de olika klubbarna i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av vad som har hänt i Div.6 Sydöstra.

OBS! Nedan uppgifter är inskickade från föreningarna inför det planerade seriespelet i april. Ifall det har tillkommit spelare eller spelare som har lämnat så vänligen maila till info@fotbollshornan.se.

Baskemölla IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Borrby IF

Tränare: Lars Blixt

Nyförvärv: Jonathan Axelsson och Malte Björklund (från Gärsnäs AIS), Peter Jönsson (Smedstorps IF), Tobias Ekdahl (comeback efter skada).

Spelarförluster: Sebastian Sandgren (Gärsnäs AIS) och Daniel Strand (Rörum SK)

Matcher:
Borrby IF – Gärsnäs AIS B 2-2
Borrby IF – Rörum SK 2-1

Branteviks IF FF

Tränare: Kalle Viberg och Peter Ipsen

Nyförvärv: Albin Westerberg Ribbing, Aldin Hodzic, Alexander Lindqvist, Alfred Viberg, André Christiansen, Brandon Lindkvist, Daniel Hillviken, Dennis Vidal, Dennis Haraldsson, Eric Andersson, Ertekin Korac, Filip Nordahl, Fredrik Sjöstedt, Isaac Håkansson, Johan Nilsson, Jonas Löfgren, Mahdi Hasani, Marcus Nilsson, Mattias Sandell, Mohsin Atai, Niklas Modig, Peter Ipsen, Rasmus Jönsson, Reda Al Dakkak, Reza Hosseini, Robin Ekström, Sebastian Röstén, Sebastian Nilsson, Teddy Andersson, Tim Lennartsson, Tom Kjellman och Victor Hagstörm- Rosberg

Spelarförluster:

Matcher: Öja FF, Kivik AIF, Harlösa (DM), Lilla Beddinge (DM) och Askeröd (DM)

Glemmingebro IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Kiviks AIF

Tränare: Bassam Ahmad och Stefan Pettersson, båda spelande.

Nyförvärv: Bassam Ahmad (IFK Simrishamn), Yousef El Beyrouti (Hyllie IK), Khaled Ghayoomi (Ariana FC), Samid Ljajic (Baskemölla IF), Arber Jashari (Kristianstads BoIS) och Måns Olofsson (IFK Aspudden-Tellus) samt 4-5 juniorer som flyttats upp till A-truppen.

Spelarförluster: Niklas Modig och Sebastian Nilsson, (Branteviks IF FF)

Matcher: Förluster mot Branteviks IF FF 1-2 och Gröstorps IF 1-4. Kvar att möta är Rörums SK 21/3 1-3 (förlust) samt Lövestads IF

Köpingebro IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Onslunda IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Rörums SK

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Smedstorps IF

Tränare: Razak Ouro-Nimini

Nyförvärv: Jesper Andersson (Onslunda IF), Adil Hadzic (Lunnarp BK), Daniel Drakring (Lunnarp BK), Timmie Andersson (klubblös), Jonas Hemlin (klubblös). Jim Thiesen (Tomelilla IF), Mirsad Hashani (Spjutstorp IF)

Spelarförluster: André Christiansen (Brantevik IF FF), Martin Andersson (Spjutstorp IF), Fredrik Lundstedt (IFK Ystad), Peter Jönsson (Borrby IF)

Matcher: Tomelilla IF U-lag (b) 6-2, Spjutstorp IF A/B (h) 3-2

SoGK Charlo

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Svenstorps IF

Tränare: Leif Henningsson

Nyförvärv: Mattias Andersson (Liga 06), Linus Rohdin (IFK Ystad), Emil Lundholm (Sjöbo IF)

Spelarförluster: Hampus Erlandsson (Öja), Elias Olsson (IFK Ystad), Felix Andersson (IFK Ystad), Holger Ehde (Onslunda), Simon Engström (Onslunda)

Matcher:
Köpingebro IF – Svenstorp 3-1
Svenstorp – Sövestad 4 -3
Charlo – Svenstorp 2-2

Sövestads IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.