Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

I denna artikelserie kommer ni ta del av bland annat nyförvärv, spelarförluster i de olika klubbarna i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av vad som har hänt i Div.5 Södra.

OBS! Nedan uppgifter är inskickade från föreningarna inför det planerade seriespelet i april. Ifall det har tillkommit spelare eller spelare som har lämnat så vänligen maila till info@fotbollshornan.se.

Anderslövs BoIK

Tränare: Håkan Isgren & Andreas Bergbring

Nyförvärv: Jens Månsson, Andreas Bergbring

Spelarförluster: Sebastian Lindahl, Eddie Sköld, Linus Borgling, Bastian Kindh, Hugo Bengtsson,Christian Nilsson

Matcher:
BK Höllviken 1-4
Genarp 0-6
Barrikaden 2-2
FC Näset 5-1
Klågerup 6-0

Askeröds IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Bara GoIF

Tränare: Fredrik Sundblad, Kerem Tekin, Mattias Mårtensson

Nyförvärv: David Åberg, Basim Abdulreza, Martin Holm, Haidar Hussin, Jesper Persson, Robin Engfeldt

Spelarförluster:

Matcher: Kvarnby IK 1-3, Teckomatorp 0-4, BK Skansen 1-1

BK Skansen

Tränare: Jonas Carlsson och Mikael Persson

Nyförvärv: Robin Olsson, Emil Carlsson, Ludvig Steen-Möller, Albert Jönsson, Phelix Nilsson, Simon och Sebastian Meglic.

Spelarförluster: Felix Harletun, Carl Odell, Alex Nilsson.

Matcher:
Ystad IF – BKS 2-2
BK Höllviken – BKS 1-0
Bara – BKS 1-1
FCT U19
Velline FF
Liga 06
Gislöv

Genarps IF

Tränare: Jonas Hansson

Nyförvärv: Oscar Lindkvist (Dalby GIF)

Spelarförluster: Marcus Strand (BK Flagg), Andreas Persson (SoGK Charlo)

Matcher:
Veberöds AIF (div 3) 1-4
AIF Barrikaden (div 5) 4-0
Skurups AIF (div 5) 2-0
Dalby GIF (div 4) 1-2
Anderslövs BoIK (div 5) 6-0
Uppåkra IF (div 5) 2-1

IFK Ystad FK

Tränare: Mikael Rasmusson (ny)

Nyförvärv: Marcus Hansson (Rydsgård), Erik Karlsson (Sjöbo), Christoffer Persson (Tomelilla), Fredrik Lundstedt (Smedstorp), Elias Olsson och Felix Andersson (Svenstorp), Isak Mattisson (Glemmingebro), Linus Lindqvist Liljegren (Klågerup), Jonathan Averfalk (Vellinge), Yaman Ismael (Luleå), Kim Krondahl och Andreas Andersson båda gör come-back.

Spelarförluster: Robin Nevelin (Prespa Birlik), Oliver Knutsson (Janstorp), Albin Pllashniku (LIGA 06), Daniel Sunde (Sövestad), Sherzad Sulaiman Kret (Charlo).

Matcher: Vebröd 0-6, Skanör/Falsterbo 5-0, LIGA 06, Skivarp, Brösarp och Tomelilla.

Skabersjö IF

Tränare: Stavros Mpatsiaris

Nyförvärv: Johan Svensson (Arlövs BI), Viktor Pennlöv Wallbom (Arlövs BI), André Malmqvist (Arlövs BI), Markus Ahlgren (Arlövs BI), Adrian Almqivst (Arlövs BI), Cesar Soto (Arlövs BI), Melker Sonesson (Svedala IF)

Spelarförluster: Jonas Schön (Holmeja IS), Dennis Kabrell (Holmeja IS), Jesper Persson (Bara GIF), Patrik Karlsson (Svedala IF), Stefan Nordborg (Svedala IF), Ola Johnn-Jönsson (IFK Klagshamn)

Matcher:
Uppåkra IF – Skabersjö IF 4-0
Bosnien Hercegovina SK – Skabersjö IF 0-6
Skabersjö IF – Holmeja IS 2-0
Skabersjö IF – Turkisk Center FF 0-4 (DM)
Klagstorps IF – Skabersjö IF 3-4
Skabersjö IF – Lödde FF 3-0 (DM)
FC Bellevue – Skabersjö IF 1-2

Skegrie BK

Tränare: Peter Nilsson

Nyförvärv: Philip Rosdal (Staffanstorp), Lucas Lundström (BK Höllviken), Lucas Wikander (BK Höllviken), Linus Hovler (Svedala IF).

Spelarförluster: Jakob Freberg 

Matcher:
ÖT Smygehuk FF 0-0
Klagstorps IF 2-2
F.C. Möllan 1-2
Husie IF 1-3
Gislövs IF 3-0
ÖT Smygehuk FF 1-2

Skurups AIF

Tränare: Per Andersson och Patrick Nilsson

Nyförvärv: Patrick Nilsson (Gislöv), Daniel Andersson (Janstorp), André Ylinen och Johan Nilsson (Harlösa), Filip Klang-Persson (Rydsgård) och Kevin Lindström (Skivarp)

Spelarförluster: Joakim Persson (Janstorp), Martin Nilsson (Rydsgård)

Matcher:
Genarp – Skurup 2-0
Skurup – Ystads IF FF 3-2
Sjöbo – Skurup
Skurup – Gärsnäs
Anderslöv – Skurup
Skurup – IFK Klagshamn

Torna Hällestads IF

Tränare: Staffan Danmyr

Nyförvärv: Johan Ekman, Sahand Janfada, Tim Lundquist, Dieu Simeti, Johan Lindgren, Erik Ardö.

Spelarförluster: Edvin Walan

Matcher:
THIF-Hallands Nation 2-1
THIF-Teknologkåren 3-1
THIF-Harlösa 7-2

Ystads IF FF

Tränare: Magnus Jakobsson

Nyförvärv: Niklas Erlö (målvakt Sövestad IF), Linus Dehman (Öja FF), Sebastian Larsson (Svedala IF), Luis Gonzales (Eriksbergs FF), Jatto Jayson Camara (IFK Simrishamn), Mateusz Mroczka (Janstorp AIF), plus vi har flyttat upp vårt U16 lag till senior/U19 truppen.

Spelarförluster: Filip Rittemar (Öja FF), Ludvig Håkansson (Öja FF), Sylvester Karlsson (Köpingebro IF), Rafael Korowujczyk (Kulladals IF), Anders Nilsson (Charo), Karim Mahdi (Sjöbo IF), Mahdi Heidari (Lunnarp BK)

Matcher:
BK Skansen 2-2
NB Bornholm 0-1
Borrby IF 1-0
Skurups AIF 2-3
Rydsgårds AIF 4-4
Lunnarps BK 3-1

Öja FF

Tränare: Pär Håkansson

Nyförvärv: Hampus Erlandsson (Svenstorp), Ludvig Håkansson (Ystads IF), Filip Rittemar (Ystads IF), Sebastian Andersson (Tomelilla IF), Alexander Bengtsson (Blentarps BK)

Spelarförluster: Linus Dehman (Ystads IF)

Matcher:
Branteviks FF 12-0
SoGK Charlo 2-0
Janstorps AIF 2-1
Svenstorps IF
Sövestads IF 13-0
Blentarps BK
Köpingebro IF
Esperöds SK

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.