Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Inför seriestarten: Div.5 Sydvästra


I denna artikelserie kommer ni ta del av bland annat nyförvärv, spelarförluster i de olika klubbarna i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av vad som har hänt i Div.5 Sydvästra.

OBS! Nedan uppgifter är inskickade från föreningarna inför det planerade seriespelet i april. Ifall det har tillkommit spelare eller spelare som har lämnat så vänligen maila till info@fotbollshornan.se.

AIF Barrikaden

Tränare: Andreas Nilsson

Nyförvärv: Milad Akbari (utan klubb) och Abdul Daknache (utan klubb) + några comebacker och några f.d juniorer som anslutit.

Spelarförluster: Ibrahim Arsene Gnimassou (Rosengårds FF), David Karlsson (AC Primavera), Ahmed Shakeb (FC Möllan )

Matcher:
IFK Klagshamn – AIF Barrikaden: 1-2 (MM)
Rosengård FF – AIF Barrikaden: 1-1 (MM)
AIF Barrikaden – Malmö IK: 1-5 (MM)
Husie IF – AIF Barrikaden: 0-1 (MM)
AIF Barrikaden – Korpen Malmö IF: 3-2 (TM)
Orient FC – AIF Barrikaden: 4-5 (TM)
Genarps IF – AIF Barrikaden: 4-0 (TM)
IF Lödde P19 – AIF Barrikaden: 2-4 (TM)
Dalby Gif – AIF Barrikaden: 4-2 (TM)
AIF Barrikaden – KSF Kosova: 3-4 (TM)
AIF Barrikaden – Saba Palestina KIF: 1-3 (TM)
Anderslövs BoIK – AIF Barrikaden: 2-2 (DM)
FC Näset – AIF Barrikaden: 2-1 (DM)
AIF Barrikaden – Klågerups GIF (inställd DM)

Bosnien Hercegovinas SK

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

FC Bellevue

Tränare: Caspar Pauckstadt

Nyförvärv: Luka Jovovic (LB07), Fredrik Andersson (IFK Klagshamn), Emil Linde (Lilla Torg), Micke Ohlsson (Korpen), Yassin Tahri (FC Orient) , Abdullah Jassim (Korpen), Mihaly Szeregnyi (Korpen), Markus Jönsson (Korpen), Luca Barba (Korpen),Guillermo Dupay Silva (Korpen).

Spelarförluster: Oliver Kihlberg (BK Olympic) Emil Vidovic (Malmö IK)

Matcher:
FCB-Orient 5-0 (Träningsmatch)
FCB-Korpen 5-2 (Träningsmatch)
FCB-Husie IF 4-2 (MM)
FCB-Rosengårds FF 3-1 (MM)
FCB-IFK Klagshamn 3-0 (MM)
DM FCB-Lödde FF 7-1 (DM)

FC Möllan

Tränare: Dan Nilsson och Ralf Svärd

Nyförvärv: Dennis Svensson (Hardeberga BK), Love Svanqvist (SK Argo Göteborg), Pontus Gauffin Runtuna IK, Kevin Wallin (Högadals IS), Ahmed Shakeb (AIF Barrikaden), Jakob Skarphagen (Liatorps IF), Havash Ebadian (Klågerups GoIF), Hampus Lagerberg (IFK Ekberga), Philip Castor (Lunds BOIS), Marcelin Mawana (Blentarps BK).

Spelarförluster: Wilhelm Bäcker Lantz, Liban Mohammed, Mosti Nemer, Emerson Gonsalez Rodriguez, Jimmy Cay, Mikael Cruce.

Matcher:
Teknologkårens IF LTH 3-0
Orient FC 4-3
Örtofta IS 7-1

Heleneholms SK

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Husie IF

Tränare: Jonas Pedersen, Ken Hansson

Nyförvärv: Labinot Dreshaj (Vellinge FF), Mattias Lindell (BK Höllviken), Pontus Björnsson (Lilla Torg FF), Joel Smidje (Lilla Torg FF), Giovanni Allende (Kvarnby IK), Yacine Bendahou (Kulladals FF)

Spelarförluster: Blerim Mulici (Malmö City) Edis Ademi (FBK Balkan) Ylber Ferati (KSF Kosova)

Matcher: MM: IFK Klagshamn 3-3, Mik 0-2, FC Bellevue, 2-4 Rosengård FF 2-7

KSF Srbija Malmö

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Linero IF

Tränare: Ali Eftekhari

Nyförvärv: Adonay Beyed (Lunds SK), Omar Khattab (Lunds SK), Ali Al-Sultani (Lunds SK), Joseph Owusu Tabiri (Lunds SK (spelande assisterande tränare)), Noël M´bog Andersson (Torns IF), Enrique Alexandersson (FK Ekipa), Christian Piema (GIF Nike), Givi Kokaia (Dösjöbro IF), Zacharias Torlegård (Lunds FF), Anas Sultan Kadir (Lunds FF)

Spelarförluster: Thomas Duke Labik Amanquandor (Staffanstorp United FC), Viktor Rosberg (Hallands Nations FF), Lukas Lindell Welander (Gimonäs FC), Sebastian Piema (slutat)

Matcher:
Tomelilla IF, 0-2
Teknologkårens IF LTH, 1-4

Lunds BOIS

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Lunds SK

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

NK Croatia

Tränare: Thobias Fridholm

Nyförvärv: Mikael Farazumis (målvakt, Malmö IK), Lukas Rodriguez Sponheimer (målvakt, BK Olympic), Anthony Andersson (BK Olympic), Rasmus Sanden (BK Flagg), Robin Cedergren (Staffanstorp United FC), Tobias Lettby (Kulladals FF), Edis Alievski (Liria IF), Hugo Dankel (Hyllie IK), Mattias Drpic (Bosnien Hercegovinas SK), Nabil Hadrous (KSF Prespa Birlik), Fabian Gusatfsson Da Silva (BK Flagg), Emil Lundqvist Felgenau (Eslövs BK), Raslan Al Kurdi (IFK Malmö), Carl Gustafsson (BK Flagg)

Spelarförluster: Carl Holm (slutat med fotboll), Dimitris Kotanidis (slutat med fotboll), Martin Ndziba (Orient FC), Mattias Celan ( Hyllie IK), Amjad El Goranie (Saba Palestina KIF), Plamar Al-Beibani (Orient FC).

Matcher:
Oxie SK- NK Croatia 0-3 (MM)
NK Croatia- Arlövs BI 9-4
NK Croatia- IFK Klagshamn 3-0
NK Croatia- KSF Kosova 5-3
NK Croatia- Lindeborgs FF 6-0 (MM)
Hyllie IK – NK Croatia 0-3 (MM)
NK Croatia- Rosengårds FF 3-1
NK Croatia- Bosnien Hercegovinas SK 1-3 (MM)

Uppåkra IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.