Fotbollshörnan

Fokus på den lokala fotbollen

Silly

Inför seriestarten: Div.4 Nordvästra (Herr)


I denna artikelserie kommer ni ta del av bland annat nyförvärv, spelarförluster i de olika klubbarna i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av vad som har hänt i Div.4 Nordvästra.

OBS! Nedan uppgifter är inskickade från föreningarna inför det planerade seriespelet i april. Ifall det har tillkommit spelare eller spelare som har lämnat så vänligen maila till info@fotbollshornan.se.

Bjuvstorps FF

Tränare: Hamed Mohabatnia (Högaborgs BK)

Nyförvärv: Lino Paulsson (Vedby/Rönne IF), Ali Thari (Kullavägens BK), Laroussi Rakem (Högaborgs BK), Sebastian Svahn (IFK Aspudden-Tellus), Tobias Björnberg (Billesholms GIF), Adrian Boldan (Tågarps AIK), Muhammed Yavuzkir (IF Lödde), Mattias Björk (Glumslövs FF), Emil Ohlin (Tågarps AIK), Philip Larnhill (Tågarps AIK), Liam Kull (Tågarps AIK), Hagie Waggeh (Ödåkra IF), Filip Baross (Stattena IF), Chresten Kristoffersen (Lödde FF), Marko Karic (Ödåkra IF), Javad Sarvandam, Emil Rosqvist (Högaborgs BK), Filip Baross (Stattena IF), Chresten Kristoffersen (Lödde FF), Marko Karic (Ödåkra IF), Javad Sarvandam, Emil Rosqvist (Högaborgs BK)

Spelarförluster: David Thulin, Mathias Wärn (Målvakt Slutar), Robin Wendin Thomasson (Hittarps IK), Marius Paris (Klippans FF)

Matcher:
Höganäs – Bjuvstorp 4-2
Viken – Bjuvstorp 2-2
Högaborg – Bjuvstorp 0-2

Bjärreds IF

Tränare: Mikael Brandrup

Nyförvärv: Tim Almqvist, Oliver Sivnert upp från U17 och Jacob Tuvebjer upp från U 17

Spelarförluster: Tobias Jönsson

Matcher:
Flagg – Bjärred 2-0
Lilla Torg – Bjärred 0-0
Bjärred- BK Höllviken 4-0
Bjärred – Klagshamn 2-3

Borstahusens BK

Tränare: Jonas Lindh

Nyförvärv: Inga

Spelarförluster: Leonard Castro (studier), Johan Rantzow (studier), Filip Hansson (slutat)

Matcher:
BBK-Svalövs BK 3-2
BBK-IF Lödde 1-4
Dösjöbro IF- BBK 0-0
BBK-Ödåkra IF 1-0
BBK-Åstorps FF
BBK-Råå IF
BBK-Kvarnby IK

FC Örkelljunga

Tränare: Besnik Vilanca

Nyförvärv: Edhem Salihovic, Josemar Calderon, Adi Kusturica, Mert Yanev (alla Mala IF), Kristoffer Blom (målvakt), Edem Hetcheli (IFK Osby), Turki Monder (IFK Hässleholm J -Lag)

Spelarförluster: Dennis Christiansson, Besnik Dibrani, Jasmin Cejvanovic, Nazmi Vilanca (alla Vankiva IF), Getoar Gashi (Åstorp FF), Armend Ibrahimi (Tollarp), Ekrem Tahiri (åkte utomlands fick kontrakt med ngt lag i Kosovo i futsal).

Matcher:
Vanneberga -FCÖ 2-5
FCÖ -Hjärsås / Värestorp2-4
FCÖ-Markaryd 1-1
FCÖ -Rösssjöholm 2-1
Kullavägen -FCÖ
Ifk Osby -FCÖ
FCÖ-Viken

FK Besa

Tränare: Richard Persson

Nyförvärv: Adonis Berisha (Wormo), Belvin Licina (Glumslöv), Indrit Shala (Högaborg), Ahmad Ali (Wormo), Nikola Delibasic (Montenegro), Edonis Kurbogaj (Högaborg), Leo Turic (BoIS U16), Ideal Hasanaj (BoIS U16), Besnik Berisha (Wormo), Johan Bruér (comeback), Edmond Kelmendi (comeback), Albert Jupa (comeback), Fatlum Istrefi (återvände efter en kort tid i Alegria)

Spelarförluster: Zakaria Ali (Alegria), Rawad Abdulkader (Alegria), Mohammad Kaddoura (Alegria)

Matcher:

Fortuna FF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Glumslövs FF

Tränare: Andreas Dahl

Nyförvärv: Emil Nilsson, Kim Persson, Filip Persson, Jonathan Hörstedt, Carl Ljungberg, Emil Hansveden, Emil Pernet, Hampus Engström, Niro Ljung

Spelarförluster: Victor Maurits, Filip Olsson, Tobias Axelsson

Matcher: Gantofta, Vallåkra, Ramlösa Södra, Billesholm, Teckomatorp, Landskrona Bois U19, Croatia, Staffanstorp

IK Wormo

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Kågeröds BoIF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Västra Karups IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

Åstorps FF

Tränare: Peter Ahlberg, Marcus Karlsson, Gino Svensson, Bengt Karlsson och Anders Bengtsson

Nyförvärv: Tommy Filipovic, Elias Persson, Getoar Gashi, Mustafa Abdulqader, Edwin Adelqvist, Leo Nilsson, Adunis Almadjed, Emil Nilsson, Gustaf Keta, Hassan Rachid, Ilir Ismajli, Marco Juric, Shpëtim Vatovci

Spelarförluster: Jason Johnson, Niklas Hallberg, Filip Saganowski, Fredrik Holmqvist, Jesper Levin, Rasmus Franke, Olle Heideman, Joachim Eriksson, Ali Dirawi

Matcher:
Åstorps FF – Ekets GoIF 2-1
Åstorps FF – Klippans FF 3-8
Åstorps FF – Hässleholms IF 0-4

Ödåkra IF

Tränare:

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:

--------------------------------------------------

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.